Drevodomy- Zrubová stavba
Hľadáte pre seba ideálneho realizátora vysnívaného domu a máte v aktuálnej ponuke zmätok? Nič si z toho nerobte. Ponuka na slovenskom trhu je veľká a aj väčšina odborníkov zo stavebníctva, ktorí sa drevostavbám nevenujú, sú na tom podobne ako vy.

Realizačných firiem na trhu je veľa a rokovať a preberať podrobnosti s každou z nich, čítať návrhy zmlúv, behať po vzorových domoch, sledovať diskusie, hľadať kladné alebo
záporné reakcie na všetky firmy na trhu je jednoducho nereálne.
Jedine, že vážne neviete čo s voľným časom..
V tomto článku Vám preto ponúkam zjednodušený postup krokov pre hrubú selekciu firiem, ktoré by vyhovovali Vašim potrebám.
Nie je drevodom ako drevodom. Určite už viete, že keď zadáte do
Google "drevodom" alebo "montovaný dom" máte o večerný program minimálne na pár týždňov postarané....
Takže poďme na to.
1.krok - Výber konštrukčného systému
Najprv sa zorientujte v bežne na Slovensku používaných konštrukčných systémoch - rozhodnite sa pre typ stavby:
Zrubová stavba
Určite poznáte slovenské tradičné drevenice. Takéto domy sa stále stavajú v podstate pôvodným spôsobom ale s modernými strojmi v súčasnom stvárnení.
Určite poznáte slovenské tradičné drevenice. Takéto domy sa stále stavajú v podstate pôvodným spôsobom ale s modernými strojmi v súčasnom stvárnení.
Tradičné zrubové konštrukcie z masívu sú z kmeňov stromov opracované remeselným spôsobom. Hrúbka zrubu je do 30 cm.
To v minulosti splnilo tepelnoizolačnú funkciu steny. V súčasnosti takýto tradičný zrub pre bývanie už ale nevyhovuje. Drevo samotné nie je ani pre bežnú "minimálnu normovú" výstavbu dostatočné a už vôbec nie je použiteľné pre nízkoenergetické či dokonca pasívne domy.
Preto sa novodobé zruby z masívu realizujú čím ďalej častejšie ako sendvičové s doplnenou tepelnou izoláciou - ukážka :
Konštrukcia novodobých zrubov je zvyčajne z masívneho dreva (tzv. kanadské zruby). Najčastejšie sa zhotovujú z guľatiny z čerstvo zoťatých stromov s vysokou vlhkosťou, ale môžu byť čiastočne alebo úplne vysušené ešte pred vyhotovením jednotlivých prvkov stien.
Pri zruboch z mokrého dreva musíte počítať s vysychaním dreva.
Vysychajúce drevo sa zmršťuje. Toto zmršťovanie následne spôsobuje sadanie stavby. Po prvej sezóne stavba klesne bežne na jednom výškovom metri sadne až 6 cm. Na výške 2,5 m jedného poschodia to pokojne bude aj 15cm. Po hrubej stavbe je preto nutná technologická prestávka minimálne 6-12 mesiacov.
Ak sa toto zanedbá a stavba sa robí rýchlo a bez prestávky, môže sa ľahko stať, že v čerstvo postavenej stavbe s ihneď osadenými oknami a dverami sa po roku okná "stlačia" a budete zbierať po dome črepy skla a pokrivené rámy....
Existujú samozrejme aj novodobé zrubové konštrukcie z lepeného dreva (tzv. prefabrikované zruby).
Sú technicky modernejšie. Zrubové lepené prvky sú vyrobené zlepením z viacerých častí. Zrubové lepené prvky majú rozličné rozmery a tvar profilu. Priečny profil môže byť štvorcový, obdĺžnikový alebo okrúhly. Výroba lepených zrubových prvkov je ale náročnejšia a ekonomicky drahšia ako zrubové prvky z masívu spomínané vyššie.
Často marketingovo prezentovaná hlavná výhoda zrubových stavieb je maximálne využitie vlastností dreva, ako sú:
- regulácia vlhkosti vzduchu
- filtrácia vzduchu drevom
- absorbovanie škodlivín
- atď
Toto je samozrejme pravda, ale platí to podľa mňa hlavne pri tradičnom zrube bez dodatočných tepelných izolácií. Pre dosiahnutie potrebných tepelno-izolačných parametrov domu sa musí použiť sendvičová konštrukcia. Je to samozrejme logické, izolujeme sa predsa od exteriéru. Ale zároveň sa týmto odizoluje od interiéru tepelnou izoláciou aj väčšina dreva, ak sa drevo dáva iba z exteriéru kvôli vzhľadu. Pri tejto verzii moderného zrubu sa prezentovaná "marketingová výhoda" v tom momente v podstate zruší.
Podľa mňa je preto moderný sendvičový zrubový systém zateplený z interiéru zbytočný luxus per bežné bývanie.
Spotrebúva sa veľa dreva, ktoré je orientované hlavne do exteriéru a často treba dlho čakať na vysušenie hrubej stavby.
Toto má podľa mňa zmysel využívať v prípade rekreačných stavieb alebo rôznych reštaurácií, kolíb a podobne, ktoré pasujú tradične do svojho regiónu.
Zrubovú stavbu Vám preto odporúčam iba v tom prípade, ak sa Vám jednoducho páči jej vzhľad. Systémy zrubov sú ale rôzne, preverte si preto konkrétneho dodávateľa veci popísané vyššie.